סוגי נזילות מים

תוכן עניינים

נזילת מים

איתור ותיקון נזקי חדירת מים. אז מה זה אומר?

באיתור נזקי חדירות מים ישנם מספר סוגי מערכות איתם המאתר יצטרך לבדוק על מנת שיוכל לקבוע את מקור החדירה.

סוגי מערכות חיפוי הבניין השונות שיכולות להחדיר מים, ישנם מספר סוגי מערכות חיפוי אשר יכולות להחדיר מים ממעטפת הבניין החיצונית והפנימית:

מערכת החיפוי

מערכת החיפוי של הבניין או של הדירה נועדו (בין היתר) לאטום מפני חדירות מים חיצוניות כלפי פנים.

ישנן מספר סוגי מערכות חיפוי חיצוניות החל מחומרים יעודיים למריחה, הדבקה והברשה וכלה בריסוס לקירות שמוכנים מבעוד מועד ומותקנים על חיפוי הבניין.

בעת איתור נזקי חדירות מים ממערכות החיפוי החיצוניות של הבניין יצטרך המאתר לבצע מספק בדיקות שבהן יבדוק את תקינות איטום החיפוי באזור נזקי חדירת המים ע"י הדמיית גשם, סקירה תרמוגרפית או באמצעות בדיקת מעבדה אשר יתעדו בדו"ח מפורט את סוג הבדיקה וממצאיה.

נזילה ממערכת הריצוף

מערכת הריצוף של הנכס צריכה להיות אטומה למים.

באיתור חדירות מים באזורים שבהם הרצפה מקבלת מים כגון חדרים רטובים, מרפסות וכולי, נוצרת לחות כלואה הנמצאת בתשתית הריצוף. ישנם מספר מערכות ריצוף שונות ובאיתור חדירות מים ישנם בדיקות המעידות על אחוז הלחות בתשתית הריצוף אך הבדיקה הנכונה לקבלת אחוז המים בתשתית האגרגט היא בדיקה רק ע"י מעבדה מוסמכת.

כאשר מאתר מגיע לבדיקה ראשונית הוא יסתכל על הממצאים בשטח, יתעד, וימליץ בהמלצות על בדיקת לחות במידת הצורך.

בבדיקת לחות מפרקים אריח ריצוף במקומות נבחרים ליד הבוק המוסמך מטעם מכון התקנים, הבודק לוקח דגימה (חול, שומשום) למעבדה ולאחר מכן מקבלים דו"ח מפורט המכיל את אחוזי הלחות והממצאים שהתקבלו.

לאחר הבדיקה ניתן להכניס מכונות ייבוש מיוחדות שישאבו את הלחות הכלואה עד ללחות התקנית המותרת. אחוז הלחות התקני הוא בין 3% ל 6% במצע של אגרגט – חול בדירה חדשה, אולם בדירות ישנות אחוז הלחות הקובע בתשתית האגרגט הוא על סמך אזור יבש אחר באותה הדירה.

איתור במערכת איטום

ישנן מספר רב של מערכות איטום בבנייה וחלק מהמערכות נמצאות גם בחיפוי ובאזורים שונים בבניין.

כאשר קיימת בעיה במערכת האיטום נראה את נזקי המים במערכת הצבע, הטיח וכולי. משמע, אם יש לנו בעיית חדירת מים ונזקי רטיבות מעל חדר רטוב (שירותים, חדר רחצה) ישנו כשל במערכת האיטום. מרפסות וחדרים רטובים חייבים להיות אטומים ע"י מערכות אטימה שונות המתאימות לכל אזור שנאטם בצורה ייעודית, וזאת על מנת שאם תיהיה חדירה של מים, מערכת האיטום התחתונה לא תעביר את המים למערכות הבניין השונות.

ישנן מערכות איטום שונות, לדוגמא, במרפסות או גגות שאנו יודעים שיש חשיפה גבוהה למים ולכן שיטת העבודה משתנה בהתאם לצורך מערכת האיטום על פי התקן.

כאשר מאתר מגיע לבדיקה ראשונית, יכול המאתר להמליץ על פירוק אריחים או בדיקות מעבדה כאלה ואחרות על מנת לבדוק את טיבה של מערכת האיטום.

מערכת הביוב והדלוחין

מערכת זו אחראית לנקז את מי הביוב (אסלות וכו') והדלוחין (כיורים וכו') בנכס.

למערכת הביוב והדלוחין חשיבות רבה בבנייה ובתפקודו הרציף והתקני של הנכס.

כאשר מגיעים לאתר חדירת מים ממערכת ביוב על המאתר לבצע מספר בדיקות, למשל בדיקת לחץ מים הידרוסטטית (בדיקת הצפה – בדיקת עומד מים), וכמובן בדיקה ע"י צילום עם מצלמת סיב אופטי לבדיקת הדיפון הפנימי של הצינורות.

בבדיקת ההצפה המאתר יכניס בלון בדיקה ייעודי בקוטר המתאים לאזור שבו הוא מעוניין לבצע את הבדיקה ולאחר מכן ינפח את הבלון ע"י אויר. כאשר הבלון בתוך הצינור המאתר יציף את הצינור במים עד סוף הצינור או הקופסא (כמו מזיגת יין לקידוש – עד סף הקיבולת של הכוס), ישאיר את המים כך לזמן מוגדר ולאחר הזמן המוגדר לבדיקה המאתר יבדוק את מפלס המים.

בבדיקת צילום ע"י מצלמת סיב אופטי, המאתר יאבחן את הצנרת והמחברים ע"י הכנסת מצלמה לתוך הקווים וכך יוכל לבדוק את נראות הדיפון  הפנימי של הצנרת. לאחר ביצוע הבדיקות המאתר ינפיק דו"ח מסודר בנוגע לממצאים שבדק ותקינות הצינורות.

מערכת אספקת המים

מערכת זו אחראית לספק לנו את המים למערכות השונות בבניין. ישנם מספר סוגים של צנרת לאספקת מים חמים או קרים ומספר סוגי מערכות שמוזנות מצנרת האספקה (צנרת מים ביתית, כיבוי אש).

ישנם מספר דרכים לבדוק את תקינות מערכת אספקת המים בדירה ע"י מנומטר (שעון בדיקת לחץ מים סטטי) או מכשיר אקוסטי ייעודי ע"י חיישן לגילוי גז.

כשהמאתר מגיע לשטח הוא ישתמש באמצעי המתאים לשם בדיקת המערכת או הצינורות שנבדקו.

המאתר ינפיק דוח מסודר בנוגע לממצאים שבדק ובנוגע לתקינות הצנרת או לגילוי מקור הכשל בצנרת.

צריכים מקצוענים אמיתיים?
נשמח לעזור

לחצו על הכפתור ונשמח לעזור לכם בהקדם

עקבו אחרינו:

שתפו:

עוד בבלוג שלנו

כתבו לנו

Scroll to Top
דילוג לתוכן