איתור נזילות מים

תוכן עניינים

איתור נזילות

כאשר אנו מתעמקים בעולם התחזוקה והבטיחות של מבנים, חיוני להדגיש את התפקיד המכריע שמשחק זיהוי תקינות המערכת ונזילות מים בשימור אורך החיים של המבנים שלנו. אלה אינם רק אתגרים; הן מהוות הזדמנויות עבורנו להשתמש במגוון של טכנולוגיות חדשניות שנועדו לאתר בעיות לפני שהן מסלימות לתיקונים יקרים או סכנות בטיחותיות. מהדמיה תרמית ועד זיהוי אקוסטי, כל שיטה מציעה גישה ייחודית לשמירה על הבניינים שלנו, להבטיח שהם יישארו חזקים, יעילים, והכי חשוב, בטוחים עבור כל הדיירים. היום, אנחנו כאן כדי לחקור יחד את הטכנולוגיות הללו, להבין איך הן פועלות ואת המשמעות שלהן במאמץ המתמשך שלנו לשמור על שלמות מבנית.

סקירה תרמוגרפית

הדמיה תרמית היא תחום מדעי, פיזיקלי והנדסי העוסק בפליטת קרינה infra-red (תת אדומה) מגופים שונים.

"תרמוגרפיה" – רישום בחום. כמו תמונה שבמצלמה רגילה היא רישום באור.

סקירה תרמוגרפית מתבססת בעצם על קליטת infra-red הנפלטת מכל עצם המצוי בטמפרטורה מעל האפס המוחלט (c273-).

בסקירה תרמוגרפית לאיתור חדירות מים או בבדיקה למערכות שונות בבניין כמו איטום, מערכות חשמל, בידוד וכו', הסוקר יבצע צילום עם מצלמה תרמית לאזור או למערכת השונה על-מנת לבדוק סוג של אנומליות (לא בגדר הנורמה) בתמונה.

לדוגמא, בצילום כתם רטיבות עם מצלמה תרמית אנו נראה בתמונה את האזורים הרטובים או הלקויים בצבע שונה וכך נדע לזהות את הבעיה (הפרש צבעים בתמונה התרמוגרפית נותן לסוקר את המידע המלא).

חשוב לציין שאת הסקירה התרמוגרפית יש לבצע בתנאים מסוימים כי קיימים מספר גורמים היכולים להשפיע על ביצוע הסקירה ועל תקינות הצילום שבוצע, כמו כן חובה על מבצע הסקירה להיות סוקר תרמוגרפי מוסמך אשר למד את עקרונות התרמוגרפיה ואת הבנת ופירוש הצילום אותו יבצע.

בדיקת המטרה

בדיקת המטרה הינה בדיקה שבה אנו מדמים גשם על מערכות שונות בבניין. בבדיקה כזו אנו מתקינים צינורות יעודיים שבהם יש חורים בגודל m1.5 לכל אורכם ואביזר מתאים לחיבור צינור אספקת מים לאזור שאותו נרצה לבדוק (לדוגמא מערכת חיפוי חיצונית, מעקות קופינג) ולאחר מכן נחבר צינור אספקת מים שיהיה מופעל למשך 6 שעות לכל היותר, וכך בעצם אנו "מדמים" גשם על אותה מערכת לבדיקת האטימות שלה.

את הבדיקה הנ"ל מבצעים יחד עם עוד מספק בדיקות. אנו נבצע גם בדיקת נראות על מנת להבחין אם קיימת חדירה בזמן הבדיקה ולפני ביצוע הבדיקה.

נבצע גם בדיקת לחות בלתי תקנית ע"י מודדי לחות שיתנו לנו מידע על שינוי בקריאה של המכשיר כתוצאה מלחות או מים ואפשר יהיה לבצע גם סקירה תרמוגרפית תוך כדי בדיקת ההמטרה – לאחר שהבודק יבצע את בדיקת ההמטרה הוא ינפיק דו"ח מסודר לגבי הממצאים והתיעוד שלהם מהשטח ויכתוב המלצות לביצוע התיקונים.

בדיקת לחץ מים סטטית בצנרת האספקה

הבדיקה מתבצעת לאחר שלב התקנת הצנרת, לצורך איתור נזילה או בדיקת תקינות המערכת.

ישנם מספר דרכים לבדוק את לחץ המים במערכת ע"י הגברת הלחץ על ידי משאבת לחץ יעודית או ע"י שעוני בדיקת לחץ מים סטטית (מנומטר).

כאשר מבצעים בדיקת לחץ מים למערכת, חשוב להתאים את סוג הבדיקה למערכת הנבדקת. לדוגמא, בבדיקה ראשונית אנו נבדוק באיזה צנרת צריך לבצע את הבדיקה ולאחר הבנת חומר הצנרת נבצע את בדיקת הלחץ לזמן מוגדר. במידה ולחץ המים לא ישתנה בזמן ביצוע הבדיקה הרי לנו שהמערכת תקינה. אבל, אם לחץ המים ישתנה לאחר זמן מוגדר אז נדע שקיימת בריחת לחץ במערכת שנבדקה ודבר כזה יכול להעיד על נזילה.

לאחר ביצוע בדיקת הלחץ במערכת, הבודק ינפיק דו"ח מסודר לגבי הממצאים ולגבי תקינות המערכת.

בדיקת תקינות מערכת האספקה ע"י חיישן גז

בדיקה זו מאפשרת לבודק לאתר נזילות במערכת ע"י הזרמת גז בתוך המערכת ולעקוב באמצעות חיישן אחר המקום שבו הקריאה מראה את בריחת הגז.

באיתור נזילה ע"י חיישן גז המאתר תחילה ירוקן את המערכת ממים ולאחר מכן ימלא את הגז (הגז לא מזיק) למערכת. כאשר הגז נמצא בתוך הצינורות המאתר יעקוב אחר תוואי הצנרת עד שהחיישן יראה את דליפת הגז. החיישן יעיל עד עומק של 12m, אבל חשוב לציין כי במקומות מרוצפים או במקומות בהם הצנרת עמוקה יהיה לגז קשה יותר לפרוץ החוצה או שהוא יפרוץ במקום סמוך.

לאחר ביצוע הפעולה המאתר ינפיק דו"ח ממצאים המכיל תיעודים, מסקנות והמלצות לביצוע.

מכשיר אקוסטי לאיתור נזילות

מכשיר זה בעל חיישנים מיוחדים שמזהים גלי קול (רדיו) וכך בעצם ניתן לאתר את מקום הנזילה ע"י שמע.

באיתור נזילה באמצעות מכשירים אקוסטיים, המאתר יעקוב אחרי שמע מקור הנזילה בעזרת המכשיר ובמקום בו החיישן יזהה את שמע הנזילה הגבוה זה המקום בו תיהיה הנזילה. חשוב לציין ששיטה זו יעילה במקרים בהם אין הפרעות רעש מהסביבה שעלולים להפריע לאיתור.

צילום קווי ביוב וגשם ע"י מצלמות סיב אופטי

בצילום קווים ע"י מצלמות סיב אופטי, המצלם יכניס ראש מצלמה המחוברת לסיב ארוך שיקרין את צילום המצלמה מתוך הצינור על גבי מסך חיצוני.

שיטה  זו מאפשרת לנו לבדוק את הדיפון הפנימי של הצנרת הנבדקת, בנוסף מראה לנו את פנים הקו במקרה שבהם צריך לבצע בדיקה מקדימה למערכת ניקוז או במצבים בהם יש ליקויים הסותמים את הקו.

עולם צילום הקווים מלווה בטכנולוגיות הכי מתקדמות החל ממצלמות לקטרים קטנים של 32 מילימטר ועד לקווים במידות של 160 מילימטר ומעלה, המצולמים ע"י רובוטים מתקדמים לצילום.

כאשר מאתר מגיע לבדיקת צילום פנים קו, עליו להחזיק את כלל המצלמות לצורך ביצוע עבודות הצילום השונות – וזה מכיוון שבעת הצילום עליו להסתכל על כל פנים הדיפון הפנימי של הקו. עליו להשתמש בראש המצלמה בקוטר הייעודי לכך או בראש מצלמה של 360 מעלות.

על מנת לבחון באופן המקצועי ביותר את צילום פנים הקו, חובה על המאתר להיות בעל הסמכות מתאימות לצורך בדיקת המערכת.

במקרים בהם ישנו חשד לכשל מסוים במערכת, יש לבצע בדיקת לחץ מים הידרוסטטית (בדיקת הצפה) לקביעת תקינות האזור.

לאחר סיום ביצוע צילום פנים הקו, המאתר ינפיק דו"ח ממצאים מפורט המכיל תיעודים מזמן הצילום, ממצאי הבדיקה, מסקנות והמלצות לביצוע. הדוח יכלול גם את סרטוני הבדיקה שמצולמים ע"י מצלמת סיב האופטי.

טכנולוגיות תיקון אל-הרס ושיקום קווי ביוב וצנרת ניקוז

כאשר נמצא ליקוי בתוך צנרת ניקוז מסוג של חתך, חדירות גוף זר או חיבור לקוי, נדרש לתקן זאת למניעת נזקים במערכות בניה אחרות, אך לא תמיד צריך להחליף, לשבור או להרוס מערכת ניקוז קיימת ולשם כך ישנן טכנולגיות לתיקון פנים-הצנרת אשר לא כרוכות בהרס מיותר.

ע"י טכנולגיות אלה מתקנים ומשקמים את הדיפון הפנימי של הצינור בעבודה "כירורגית" בתוך הקו ללא הרס.

ניתוח השוואתי של טכנולוגיות איתור דליפות

כאשר בוחנים את מערך הכלים העומדים לרשותנו לאיתור נזילות ותקינות המערכת, חיוני לשקול את החוזקות והמגבלות של כל אחד מהם. הדמיה תרמית, למשל, מצטיינת בזיהוי שונות טמפרטורה הנגרמות על ידי לחות או נזילות, ומציעה מפה חזותית של בעיות פוטנציאליות. שיטה זו יעילה במיוחד בגילוי מוקדם, אך עשויה שלא לאתר את המיקום המדויק של דליפה ללא חקירה נוספת. מצד שני, זיהוי אקוסטי ממנף את כוחו של הקול כדי לאתר נזילות, גם כאלו המוסתרות עמוק בתוך קירות או מתחת לרצפות. למרות שהוא מדויק להפליא, ניתן להתפשר על היעילות שלו בסביבות רועשות. השוואת טכנולוגיות אלו עוזרת לנו להבין שבחירת השיטה יכולה להיות תלויה מאוד בהקשר ובדרישות הספציפיות של הבניין, מה שמוכיח את החשיבות של גישה מותאמת לכל מצב.

החשיבות של הדרכה מקצועית באיתור נזילות

ניווט בין המורכבות של תחזוקת מבנים, במיוחד בכל הנוגע לאיתור נזילות ותקינות המערכת, מדגיש את הצורך ההכרחי במומחיות מקצועית. הטכנולוגיות שאנו דנים בהן, למרות שהן חזקות, דורשות יד מאומנת לא רק לתפעול אלא לפירוש התוצאות במדויק. אנשי מקצוע מוסמכים מביאים שפע של ניסיון וידע, ומבטיחים שהבדיקות יתבצעו בצורה יסודית והמלצות המבוססות על שיטות עבודה מומלצות. השילוב הזה של טכנולוגיה מתקדמת ותובנה מומחים מהווה את עמוד השדרה של תחזוקת מבנים יעילה. בעודנו בוחנים את הפתרונות הללו, בואו נזכור את הערך של הפקדת העבודה הקריטית הזו למי שלא רק מצויד בכלים הנכונים אלא גם בהבנה העמוקה הדרושה כדי להשתמש בהם ביעילות.

לסיכום

בשוק קיימות הרבה טכנולוגיות היכולות לתרום לנו להבנת הבעיה ולאפשר לנו ליצור תמונת מצב כוללת של הנזילה שלנו במערכת לכן חשוב לתת למקצוענים לאבחן את הבעיה ולתקן אותה ביעילות על מנת שהבעיה לא תחזור

אצלנו בקפילוטו אנחנו מקפידים על שמירה של הרכוש של הלקוח ומתחייבים בשמירה רכושו, מוזמנים ליצור איתנו קשר על מנת לקבל ייעוץ

מוזמנים לראות דוגמא לפרויקט שביצענו בפרויקט לאיתור נזילה וליקויים אצל לקוח כאן

צריכים מקצוענים אמיתיים?
נשמח לעזור

לחצו על הכפתור ונשמח לעזור לכם בהקדם

עקבו אחרינו:

שתפו:

עוד בבלוג שלנו

כתבו לנו

Scroll to Top
דילוג לתוכן